Usługi opiekuńcze dzielą się ze względu na zakres usług na:
- Usługi opiekuńcze zwykłe:
• zaspokajanie potrzeb dnia codziennego (zakupy w sklepie spożywczym / przemysłowym, przygotowanie / dostarczanie posiłków, asystowanie w przyjmowaniu posiłków)
• sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa podopieczny, utrzymanie w czystości urządzeń sanitarnych, pomoc w higienie ciała podopiecznego (mycie, czesanie, kąpiel, wymiana bielizny osobistej itp.)
• zabiegi pielęgnacyjne zalecone przez lekarza, podawanie leków, ustalanie wizyt lekarskich, realizacja recept w aptece, kontakt z lekarzem rodzinnym w sprawach dotyczących zdrowia, w szczególności w nagłych przypadkach
• zaspokajanie potrzeb psychospołecznych: aktywność fizyczna, spacery, wychodzenie z domu, rozmowy, czytanie książek, oglądanie TV, spotkania z sąsiadami i przyjaciółmi, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych
- Usługi opiekuńcze specjalistyczne, dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności:
• nauka podstawowych czynności i umiejętności do samodzielnego życia: zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, nauka dbałości o higienę ciała i środowiska domowego, organizacja czasu wolnego, nauka interpersonalna – relacji z domownikami, sąsiadami, przyjaciółmi, współpracownikami, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w znalezieniu i utrzymaniu pracy, pomoc w gospodarowaniu środkami pieniężnymi
• wsparcie w procesie leczenia: dostęp do świadczeń zdrowotnych, ustalanie terminów wizyt lekarskich, badań diagnostycznych i zabiegów medycznych, realizacja recept w aptece, zmiana opatrunków, mycie i pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych
• rehabilitacja podopiecznego zgodnie z zaleceniem lekarza
- Usługi opiekuńcze specjalistyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi:
Obejmują usługi opiekuńcze wymienione powyżej oraz pomoc mieszkaniowa dla podopiecznego – uzyskanie mieszkania, organizacja drobnych napraw i remontów, likwidacja barier architektonicznych.
Jak uzyskać usługi opiekuńcze z pomocy społecznej?
-
Zgłoszenie i opis sytuacji
Należy zgłosić samodzielnie lub z pomocą osoby drugiej (telefonicznie, ustnie na wizycie, na piśmie (w tym też korzystając z poczty elektronicznej) do miejscowego ośrodka pomocy społecznej (OPS) potrzebę skorzystania z usług opiekuńczych zwykłych lub specjalistycznych.
Należy opisać sytuację zdrowotną, osobistą, materialną, mieszkaniową, uzasadniając wskazać jakiej pomocy potrzeba.
-
Wywiad środowiskowy
Pracownik socjalny z właściwego OPS przeprowadzi wywiad środowiskowy, polegający na wizycie pracownika socjalnego w domu osoby ubiegającej się o wsparcie społeczne, w celu oceny konieczności świadczenia usług opiekuńczych oraz ich faktyczny zakres potrzeb.
Ważne! Jeśli nie wyrazisz zgody na wywiad środowiskowy, wniosek zostanie automatycznie odrzucony przez OPS.
-
Dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o usługi opiekuńcze
Należy zgromadzić dokumenty, o które poprosi pracownik socjalny. Przepisy nie określają jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o przyznanie usług opiekuńczych, ale z podstawowych dokumentów należy posiadać:
- dowód osobisty lub inny potwierdzający tożsamość (cudzoziemiec – dokument określający jaki jest jej status w Polsce);
- decyzję w sprawie przyznania renty/emerytury/świadczenia przedemerytalnego/emerytury pomostowej/renty socjalnej i inne;
- orzeczenie o niepełnosprawności;
- zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne;
- jeśli się uczysz - zaświadczenie o kontynuowaniu nauki w szkole;
- jeśli jesteś rolnikiem – zaświadczenie urzędu gminy o powierzchni gospodarstwa rolnego oraz dowód opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników;
- jeśli jesteś osobą bezrobotną - decyzja starosty o uznaniu za osobę bezrobotną, o przyznaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia szkoleniowego, stypendium, dodatku aktywizacyjnego albo świadczenia o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych lub poszukujących pracy.
Ważne! Jeśli starasz się o specjalistyczne usługi opiekuńcze, potrzebujesz zaświadczenia od lekarza rodzinnego o potrzebie przyznania takich usług, z uzasadnieniem konieczności ich przyznania i określeniem, jakich usług chory potrzebuje.
Pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy może domagać się od osoby ubiegającej się o pomoc w postaci usług opiekuńczych oraz członków jego rodziny złożenia oświadczeń o dochodach i stanie majątkowym. Jeśli odmówicie złożenia takich oświadczeń, Ośrodek Pomocy Społecznej nie udzieli zgody na przyznanie świadczeń.
-
Decyzja o przyznaniu usług opiekuńczych
Decyzja o przyznaniu lub nie przyznaniu usług opiekuńczych (zwykłych lub specjalistycznych) zostanie wydana przez OPS w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.
W sprawach bardzo pilnych wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w ciągu dwóch dni od złożenia wniosku, a decyzja podejmowania jest wcześniej. Każda sprawa rozpatrywana jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej indywidualnie.