W miarę możliwości zadbaj o:
- Miejsce dla chorego - najlepiej osobny pokój, blisko łazienki. Pokój powinien być urządzony przytulnie, bezpiecznie i funkcjonalnie. Jeżeli nie ma możliwości umieszczenia chorego w osobnym pokoju, zapewnij wydzielone miejsce, które można w razie konieczności zasłonić np. parawanem.
- Nie należy znacząco zmieniać otoczenia chorego, które zna. Może to wywołać lęk, poczucie samotności, obawy chorego. Zobacz, jak zadbać o komfort chorego.
- Wybierz łóżko odpowiednie do stanu chorego. Jeśli chory jest narażony na powstanie odleżyn, na łóżku powinien znajdować się materac przeciwodleżynowy.
- Usuń wszystkie niepotrzebne meble, dywany i dywaniki, aby nie utrudniały przemieszczania się chorego. Meble powinny być bez ostrych kantów, bez szklanych elementów, ustawione pod ścianą, aby ułatwić poruszanie i zminimalizować ryzyko potknięcia.
- Usuń przewody elektryczne z podłogi, np. od lampy, telewizora lub sprzętu medycznego. Możesz zabezpieczyć je specjalną listwą lub przykleić szeroką taśmą.
- Jeśli w domu są schody, zabezpiecz je bramką. Jeśli chory korzysta ze schodów, zamontuj poręcze i matę antypoślizgową na stopniach.
- Dostosuj łazienkę do potrzeb i stanu chorego.
- Zadbaj o sprzęt medyczny, który pozwoli na bezpieczny pobyt chorego w domu, ułatwi czynności pielęgnacyjne i zapewni bezpieczeństwo opiekunom.
Pamiętaj:
- Na sprzęt medyczny oraz działania likwidujące bariery architektoniczne w domu, gdzie przebywa chory leżący możesz uzyskać dofinansowanie.
- Warto korzystać z pomocy przyjaciół, sąsiadów, bliskich. Nie krępuj się prosić o pomoc.
Łóżko chorego w domu – gdzie i jak ustawić?
- Najlepiej w osobnym pokoju, aby chory miał zapewniony spokój i intymne warunki. Ale nigdy w najdalszym pomieszczeniu na tyłach domu, bo nie usłyszymy wołania. Chory nie może czuć się całkowicie wyizolowany.
- Gdy nie mamy takiej możliwości i chory będzie przebywał z nami w pokoju, należy wydzielić dla chorego kameralny kącik. Miejsce łóżka można oddzielić za pomocą zasłon lub parawanów (choćby tylko na czas wykonywania przy chorym czynności higieniczno-pielęgnacyjnych) aby zapewnić intymność i spokój.
- Zadbaj o bezpieczeństwo chorego - łóżko nie powinno stać: pod samym oknem czy balkonem, bezpośrednio przy kaloryferze albo kominku, przy wolno stojących dużych kwiatach lub stojakach na kwiaty, przy ruchomych regałach z wieloma przedmiotami, na trakcie komunikacyjnym domowników, na środku pokoju.
- Aranżując pokój osoby chorej zadbaj o przytulny klimat uwzględniając gust chorego.
- Ważna jest możliwość dostępu do obu stron łóżka, która ułatwi dojście do chorego i codzienną pielęgnację oraz utrzymanie czystości.
- Przy łóżku postaw fotel, na który będzie można przesadzić chorego.
- Przy łóżku chorego warto zamontować włącznik światła lub lampkę.
- Jeśli chory będzie przenoszony na wózek, wtedy wokół łóżka trzeba zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń na podjechanie wózka i wygodne przemieszczanie się.
- Jeśli chory nie jest w stanie przejść do toalety (a wypróżnia się fizjologicznie) należy zapewnić intymne miejsce obok łóżka na krzesło sanitarne. Przeczytaj, jak zapewnić odpowiednie otoczenie i komfort choremu.
- Zapewnij choremu dostęp do telewizora, radia, komputera, telefonu. Warto również umieścić w widocznym dla chorego miejscu zegar oraz kalendarz.
- Pomocne w opiece nad chorym leżącym jest posiadanie oprócz wygodnego, profesjonalnego łóżka kilku kompletów odpowiedniej pościeli oraz środków do mycia i dezynfekcji łóżka.