Pamiętaj, aby przy pielęgnacji chorego zachować zasady:

  • Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych przy chorym najpierw umyj i zdezynfekuj ręce. Dobrze jest zabezpieczyć swoje dłonie rękawiczkami. Pamiętaj, że każda para rękawiczek jest jednorazowa. 
  • Preparaty do toalety, higieny i pielęgnacji chorego powinny być przeznaczone tylko dla chorego, a nie dla całej rodziny. Chory powinien mieć oddzielne przybory pielęgnacyjne i kosmetyki, aby uniknąć namnażania i przemieszczania bakterii.
  • Powierzchnie wokół chorego należy czyścić codziennie, zwracając szczególną uwagę na materac i barierki przy łóżku. Używaj środków dezynfekcyjnych, które kupisz w aptece.
  • Pościel, jeśli nie jest zanieczyszczona, powinna być zmieniana nie rzadziej niż raz w tygodniu. Częsta zmiana bielizny pościelowej i osobistej sprzyja zachowaniu równowagi mikrobiologicznej i eliminuje zagrożenia płynące z zaniedbań higienicznych i powikłań w istniejących już problemach zdrowotnych chorych przebywających w łóżku. Pościel i bieliznę chorego pierz w wysokiej temperaturze i prasuj gorącym żelazkiem.
  • Zużyte odpady medyczne wyrzucaj do worka na odpady medyczne (może to być osobna torba foliowa lub worek na śmieci). Odpady medyczne zabiera najczęściej pielęgniarka, która sprawuje opiekę nad chorym. W innym wypadku należy oddać je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (placówki mają obowiązek przyjąć takie odpady zgodnie z art.3 ust.2 pkt. 6 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Nigdy nie należy wyrzucać takich odpadów do odpadów komunalnych.
contact

Nie znalazłeś pomocnych materiałów?

Pomóż nam rozwijać pomocnik online dla opiekunów osób nieuleczalnie chorych w domach. Napisz do nas i zgłoś temat, którego brakuje.

NAPISZ DO NAS