Rodzaje wyrobów chłonnych
Dostępność wyrobów chłonnych ochrony osobistej jest duża i zróżnicowana w zależności od poziomu dolegliwości i potrzeb chorego.
- Pieluchomajtki (nazywane potocznie pampersami) dla dorosłych
Produkty jednorazowe, zamykane za pomocą bocznych zapięć (rzepy, przylepce) wielokrotnego użytku (odpinanie i zapinanie), umożliwiających dopasowanie wyrobu do obwodu bioder chorego. Produkty występują w wersji do stosowania na dzień i na noc. Mają rozbudowaną tylną warstwę chłonną jako zabezpieczenie przeciw przeciekaniu.
Polecane są osobom leżącym. Częściej wybierane przez opiekunów osób chorych, ze względu na łatwiejszy sposób wymiany zużytego produktu. Dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu, nietrzymaniem kału.
- Pieluchy anatomiczne dla dorosłych
Produkty jednorazowe, otwarte, tzn. nie mają rzepów do zapinania bocznego, zapewniają swobodę ruchu. Mocowane są za pomocą majtek siatkowych, które przylegają do ciała i zabezpieczają pieluchę. Cechuje je łatwy sposób zakładania oraz wymiany zużytego produktu.
Polecane osobom częściowo mobilnym, samodzielnym, ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu.
- Majtki chłonne
Produkty dostępne są w wersji dla mężczyzn i kobiet. Zakładane są jak zwykła bielizna, zapewniają dyskrecję, przylegają do ciała, nie odznaczają się pod ubraniem. Zabezpieczenie stanowi wkładka w środkowej części majtek.
Przeznaczone do codziennego stosowania zamiast zwykłej bielizny. Są wytrzymałe, co umożliwia wielokrotne zakładanie i zdejmowanie (np. przy korzystaniu z toalety).
Dostępne w wersjach jednorazowych i wielorazowych.
W wersji do wielokrotnego użytku dostępne są w różnych kolorach i niewiele różnią się od zwykłej bielizny, jednocześnie zapewniając ochronę.Majtki chłonne przeznaczone są dla osób chodzących, np. po domu, ze średnim i ciężkim nietrzymaniem moczu. Są dobrym rozwiązaniem dla chorych, którzy nie są jeszcze gotowi na używanie pieluch.
- Wkładki urologiczne
To wkłady chłonne, dopasowane do anatomii, zarówno mężczyzny, jak i kobiety, mocowane do bielizny. Polecane przy lekkim nietrzymaniu moczu, np. kiedy chory krępuje się używać pieluch.
- Podkłady higieniczne
Podkłady chłonne, stanowiące dodatkową ochronę przed zabrudzeniem prześcieradła lub materaca, stosowane zazwyczaj przy używaniu pieluchomajtek.
Uwaga: na każdej paczce wyrobów chłonnych jest instruktaż graficzny „Jak prawidłowo zakładać wyrób?” oraz gdzie wyrzucać zużyte wyroby chłonne.
Przeczytaj, jakie zasady sanitarne zachować przy chorym w domu.
Jak dobrać wyrób chłonny ochrony osobistej?
- Nietrzymanie moczu lub stolca (inkontynencja) występuje w wielu postaciach: wysiłkowe, kropelkowe, wyciekowe, mieszane, naglące o podłożu chorobowym zarówno fizycznym jak i psychicznym.
- Diagnoza postaci dolegliwości określana jest przez lekarza w oparciu o rodzaj, częstość oraz natężenie przypadłości.
- Wyroby chłonne dobierz po analizie częstotliwości i natężenia dolegliwości.
Wydalony mocz w ciągu 4 godzin:
lekkie wydalanie: 50 -100 ml.
średnie wydalanie: 100 – 200ml.
ciężkie wydalanie: 200 – 300ml.
bardzo ciężkie wydalanie: - powyżej 300ml.Na tej podstawie dobierz produkty, które oznaczone są różnym poziomem wchłaniania (na opakowaniu zazwyczaj w formie kropelek, kolorów).
- Część wyrobów chłonnych wyposażona jest w specjalne nadruki i paski kolorystyczne zmieniające kolor, kiedy zachodzi potrzeba wymiany (bez zaglądania do środka).
- Pieluchomajtki lub majtki chłonne dopasuj na podstawie tabelki z rozmiarami (tak jak w przypadku ubrań - mierzymy obwód talii i bioder chorego).
Przykładowo:
Rozmiar XS: – 45cm – 70cm
Rozmiar S: 55cm. – 80cm
Rozmiar M: 80cm – 110cm
Rozmiar L: 100cm- 135cm
Rozmiar XL: 120cm- 160cm
Rozmiar XXL: 140cm – 190cmGdy oba pomiary (talia, biodra) mieszczą się w danym rozmiarze, wybierz ten pasujący. Jeżeli jeden z nich jest wyższy, wybierz większy rozmiar. Pamiętaj, że produkty zbyt małe będą przyczyną otarć, a produkty zbyt duże przeciekań bocznych.
- Chorym cierpiącym na nietrzymanie moczu (NTM) przysługuje refundacja kosztów zakupów środków chłonnych.
- Aby uzyskać dofinansowanie, potrzebne będzie zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które uzyskasz od lekarza (rodzinnego lub specjalisty w zakresie chirurgii, onkologii, geriatrii, neurologii, urologii).