Przydatny sprzęt rehabilitacyjny:

  • Wózek inwalidzki – dla osób z osłabieniem mięśni nóg lub inną dysfunkcją niepozwalającą na samodzielne chodzenie (np. ból, dysfunkcja kręgosłupa, bioder itp.). Wózek pomaga ustabilizować i utrzymać właściwą pozycję ciała i umożliwia poruszanie się. 
    Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju wózków, także dla osób niemogących zbyt długo siedzieć. Niektóre wózki mają funkcję rozkładania oparcia do pozycji leżącej i unoszone podnóżki. Jeśli stan chorego na to pozwala, wskazana jest pionizacja, zmiana pozycji, sadzanie chorego choćby na kilkanaście minut, kilka razy dziennie. W pozycji siedzącej na wózku można wykonywać dodatkowo ćwiczenia. Zobacz zestaw ćwiczeń dla osoby siedzącej.
  • Rotor rehabilitacyjny – urządzenie do ćwiczeń nóg i rąk. Można wykorzystywać go do ćwiczeń w pozycji siedzącej na wózku lub w fotelu, a także w pozycji leżącej. Ćwiczenia z wykorzystaniem rotora wzmacniają mięśnie rąk i nóg, pozytywnie wpływają na koordynację, działają rozluźniająco na niewielkie przykurcze w stawach. Jeśli chory jest w stanie, zalecana jest jazda na rowerze stacjonarnym.
  • Drabinka rehabilitacyjna przyłóżkowa – pozwalająca chorym na podniesienie się w łóżku do pozycji siedzącej. 
  • Balkonik/chodzik/podpórka – ułatwia pionizację, chód, poprawia samodzielność, a co za tym idzie, komfort psychiczny. Przez korzystanie z chodzika część ciężaru ciała przenosi się na ręce, odciążając nogi (ważne przy osłabieniu lub bólu np. biodra).
  • Podnośnik rehabilitacyjny – urządzenie do przesadzania chorego np. z łóżka na wózek. 
  • Łatwoślizgi – specjalne, zazwyczaj cienkie maty, do przesuwania chorego w łóżku bez zbędnego tarcia (ułatwienie dla opiekuna).
  • Różnego rodzaju stabilizatory/gorsety ortopedyczne/ortezy – stosowane w przypadku podwyższonego ryzyka złamań oraz jako dodatkowe zabezpieczenie chorego.
  • Taśmy i gumy do ćwiczeń – mogą być zastosowane jako obciążenie lub odciążenie przy ćwiczeniach.
contact

Nie znalazłeś pomocnych materiałów?

Pomóż nam rozwijać pomocnik online dla opiekunów osób nieuleczalnie chorych w domach. Napisz do nas i zgłoś temat, którego brakuje.

NAPISZ DO NAS