Łóżko medyczne (rehabilitacyjne) - przeznaczone do spania i przebywania w nim 24h na dobę dla osób chorych i niesamodzielnych
- Konstrukcja łóżka dla chorego umożliwia wygodną zmianę pozycji, regulację wysokości, możliwość przemieszczania (łóżka posiadają koła). Łóżko zapewnia bezpieczeństwo i komfort choremu, dzięki barierkom zabezpieczającym, poręczom i uchwytom do podnoszenia chorego.
- Barierki w łóżku mogą być pomocne przy łagodzeniu duszności chorego. Chory łapiąc się za barierki uruchamia mięśnie obręczy barkowej i łatwiej oddycha całą klatką piersiową.
- Wymiar łóżka należy dopasować do wagi i wzrostu osoby chorej. Szerokie modele są wygodniejsze, ale przy małej przestrzeni sprawdzą się również łóżka o szerokości 90 cm.
- Maksymalne obciążenie łóżka to ok.135 kg. Znajdziemy także modele specjalne, które udźwigną do 200 kg i więcej.
- Odpowiednią wysokość łóżka należy tak dostosować, aby chory w pozycji siedzącej dotykał stopami podłogi lub podstawionego podnóżka.
- Wysokość łóżka powinna być dostosowana do wzrostu opiekuna. Dłuższe nachylanie się nad zbyt niskim łóżkiem może spowodować dolegliwości bólowe kręgosłupa u opiekuna.
- Łóżko medyczne (rehabilitacyjne) musi być wyposażone w zwykły materac (nie zawsze jest w komplecie z łóżkiem). Pamiętaj, że materac przeciwodleżynowy kładzie się na zwykły materac.
- Łóżka medyczne mogą być sterowane ręcznie lub elektronicznie. Dowiedz się więcej o łóżku medycznym (rehabilitacyjnym).
- Łóżka medyczne są coraz częściej wykonane z drewna (drewniane wezgłowie, barierki) tak, aby wygląd łóżka wpasował się w domową atmosferę. Poprawia to komfort psychiczny chorego.
- Dowiedz się, skąd wziąć łóżko rehabilitacyjne dla chorego?
Dodatkowe elementy wyposażenia, pomocne w bezpiecznej opiece nad chorym przebywającym w łóżku
• materac przeciwodleżynowy, ułożony na zwykłym materacu
• poręcze ułatwiające wstawanie
• uchwyty i drabinki do samodzielnego podciągania się przez chorego
• wieszaki do powieszenia worków na mocz
• stelaże ortopedyczne przykręcane przy konieczności zastosowania wyciągu
• stoliki przyłóżkowe z możliwością zamontowania blatu pomocniczego
Zwykłe łóżko chorego w domu
- Dostosuj wysokość łóżka. Chory w pozycji siedzącej powinien dotykać stopami podłogi lub podstawionego podnóżka.
- Dostosuj wysokość łóżka do wzrostu opiekuna. Dłuższe nachylanie się nad zbyt niskim łóżkiem może spowodować dolegliwości bólowe kręgosłupa u opiekuna.
- Zadbaj o dostęp do chorego z obu stron łóżka.
- Zamontuj barierki ochronne (przykręcane, dostawiane lub kładzione na łóżku) – znajdziesz je w sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.
- Kup specjalną podkładkę pod plecy na stelażu, aby móc zmieniać pozycję z leżącej na siedzącą. Możliwość regulacji pozycji chorego jest szczególnie ważna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. W przypadku nasilenia dolegliwości np. duszności, umożliwia szybką zmianę pozycji z leżącej na siedzącą.
- Zapewnij choremu materac przeciwodleżynowy. Pamiętaj, że kładzie się go na zwykły materac w łóżku.
Łóżko chorego w domu – gdzie i jak ustawić?
- Najlepiej w osobnym pokoju, aby chory miał zapewniony spokój i intymne warunki. Ale nigdy w najdalszym pomieszczeniu na tyłach domu, bo nie usłyszymy wołania. Chory nie może czuć się całkowicie wyizolowany.
- Gdy nie mamy takiej możliwości i chory będzie przebywał z nami w pokoju, należy wydzielić dla chorego kameralny kącik. Miejsce łóżka można oddzielić za pomocą zasłon lub parawanów (choćby tylko na czas wykonywania przy chorym czynności higieniczno-pielęgnacyjnych) aby zapewnić intymność i spokój.
- Zadbaj o bezpieczeństwo chorego - łóżko nie powinno stać: pod samym oknem czy balkonem, bezpośrednio przy kaloryferze albo kominku, przy wolno stojących dużych kwiatach lub stojakach na kwiaty, przy ruchomych regałach z wieloma przedmiotami, na trakcie komunikacyjnym domowników, na środku pokoju.
- Aranżując pokój osoby chorej zadbaj o przytulny klimat uwzględniając gust chorego.
- Ważna jest możliwość dostępu do obu stron łóżka, która ułatwi dojście do chorego i codzienną pielęgnację oraz utrzymanie czystości.
- Przy łóżku postaw fotel, na który będzie można przesadzić chorego.
- Przy łóżku chorego warto zamontować włącznik światła lub lampkę.
- Jeśli chory będzie przenoszony na wózek, wtedy wokół łóżka trzeba zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń na podjechanie wózka i wygodne przemieszczanie się.
- Jeśli chory nie jest w stanie przejść do toalety (a wypróżnia się fizjologicznie) należy zapewnić intymne miejsce obok łóżka na krzesło sanitarne. Przeczytaj, jak zapewnić odpowiednie otoczenie i komfort choremu.
- Zapewnij choremu dostęp do telewizora, radia, komputera, telefonu. Warto również umieścić w widocznym dla chorego miejscu zegar oraz kalendarz.
- Pomocne w opiece nad chorym leżącym jest posiadanie oprócz wygodnego, profesjonalnego łóżka kilku kompletów odpowiedniej pościeli oraz środków do mycia i dezynfekcji łóżka.