Jak zmieniać bieliznę osobistą przy dolegliwościach chorego:
- Ból związany z trudnościami ze zginaniem rąk w stawach
Zakładanie koszuli zacznij od rąk, potem dopiero przełóż przez głowę.
- Chory cierpi na przykurcze
Zakładanie koszuli rozpocznij od strony bardziej przykurczonej, natomiast zdejmowanie od strony luźniejszej. Jeśli przykurcze dotyczą obu stron jednakowo, używaj bielizny o większych rozmiarach, z rozciągliwych materiałów.
- Chory ma niedowład kończyn
Zdejmowanie góry od piżamy zacznij od ręki zdrowej, natomiast przy zakładaniu odwrotnie - zacznij od ręki niewładnej.
- Chory ma założone wkłucie lub dren na ręce
Koszulę lub górę od piżamy zdejmij od strony wolnej od wkłucia, potem delikatnie ściągnij rękaw z ręki na której jest wkłucie. W rękawie zostaje dren, butelka lub pompa na końcu tego drenu. Zdejmij butelkę ze stojaka i ostrożnie przełóż przez rękaw. Zakładając ubranie zacznij odwrotnie. Na początku przełóż butelkę z drenem przez rękaw, potem rękę, a na końcu drugą rękę.
- Chory ma worek na mocz podłączony do cewnika
Podobnie postępuj z workiem na mocz podłączonym do cewnika gdy chory życzy sobie mieć go w nogawce spodni lub jest konieczność ukrycia go, bo chory rozłącza go lub wręcz wyrywa całość.
- Chory ma dren do gastrostomii
Dren pozostaw pod dolnym brzegiem koszulki lub kiedy góra piżamy jest rozpinana, omiń jeden guzik i tam umieść rurkę.
- Chory ma sondę (zgłębnik żołądkowy) założony przez nos
Zachowaj ostrożność przy przekładaniu koszuli przez głowę. Potem przez zdjętą koszulkę przełóż worek znajdujący się na końcu drenu podłączonego do sondy.
- Chory ma tracheostomię (otwór w tchawicy powstały po zabiegu tracheotomii)
Zachowaj ostrożność przy zdejmowaniu koszulki, aby nie ściągnąć koszuli razem z rurką. Uważaj, by ściągając koszulę przez głowę nie zatykać ubraniem dostępu powietrza do rurki.
- Chory odczuwa chłód
Chory nie mogąc samodzielnie wykonać czynności higienicznych zdany jest na tempo pracy osoby pielęgnującej go. Rób wszystko sprawnie, zamknij okno, zadbaj aby nie było przeciągów, w razie konieczności dogrzej pomieszczenie, np. farelką.
- Chory jest w stanie agonii
Nie zajmuj się zmianą bielizny. Pobrudzoną bieliznę możesz przykryć ręcznikiem albo zmienić zalaną kołdrę na koc. Najważniejsze w ostatnich chwilach jest bycie obok, potrzymanie za rękę, rozmowa.
Jeśli w trakcie czynności dolegliwości chorego nasilą się
-
Zachowaj spokój
Przerwij czynności i zachowaj spokój. Chory musi odzyskać poczucie bezpieczeństwa.
-
Ustabilizuj stan chorego
Spróbuj ustabilizować stan chorego: zmień pozycję chorego, podaj zalecane leki. Postaraj się uspokoić lęk chorego.
-
Odłóż czynności na później
Spróbuj wrócić do danej czynności później, np. za kilka godzin, by nie narażać chorego na ponowne nasilenie dolegliwości.
Pamiętaj:
- Bieliznę należy dobrać pod kątem komfortu chorego. Ważna jest jakość materiałów, z których wykonana jest bielizna.
- Niewygodna piżama czy nieobcięte metki od koszulki mogą chorego niepotrzebnie rozdrażniać i potęgować dolegliwości. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować ubranie przed założeniem.
- Bielizna osobista powinna być uszyta z naturalnych materiałów, które są przewiewne, np. bawełny.
- Wybierając bieliznę osobistą powinniśmy wziąć pod uwagę (o ile jest to możliwe) upodobania chorego (kolor, fason, długość). To polepszy choremu samopoczucie i sprawi, że poczuje się szanowany, że ma wpływ chociaż na ten obszar w swoim życiu. Poprawa samopoczucia wynikająca z leżenia w czystej pościeli w wygodnym ubraniu jest ważnym elementem opieki.
- Zadbanie o estetykę jest ważne, aby osoba przebywająca stale w łóżku nie wstydziła się przyjmować wizyt (lekarza, pielęgniarki, gości, duchownego).
Unikaj:
- Ubrań obcisłych lub zbyt luźnych. W przypadku używania za dużych ubrań tworzą się fałdy, które powodują odgniecenia i mogą, oprócz niewygody, być przyczyną powstania odleżyn.
- Bielizny wykonanej z całkowicie sztucznych włókien. Utrudnione odprowadzanie wilgoci lub nadmierne pocenie się może powodować ryzyko odparzeń.
- Zakładania kobietom koszul nocnych sięgających do kostek. Długie koszule są niewygodne, mogą zaplątać się chorej między nogami, a także utrudniają zmianę pieluchy.
- Zakładania spodni z długimi nogawkami. Długie nogawki podwijają się, tworząc zagniecenia na skórze. Podczas ruchu szew w kroku spodni wrzyna się w pachwiny. Przy zmianie pieluchy konieczne jest wielokrotne obracanie chorego, aby je zdjąć. Wygodniej jest wybrać koszulę do kolan lub sam t-shirt.
- Piżam lub koszul z wieloma guzikami. Oprócz trudności i czasochłonności ubierania, istnieje ryzyko zadławienia się guzikiem przez chorego.
- Wszelkiego rodzaju troczków, falban na bieliźnie. Powodują odgniecenia prowadzące do odleżyn.