Najczęstsze przyczyny dyskomfortu chorego w łóżku

 • Niewystarczająca ilość miejsca w łóżku – chory (szczególnie otyły) nie może znaleźć miejsca ani dobrej pozycji ułożenia, gdy łóżko jest zbyt wąskie

  Sprawdź, czy łóżko jest przystosowane do wzrostu i wagi chorego. Zobacz jakie łóżko wybrać dla chorego.

  Spróbuj zapytać, w czym jest problem. Czasem może chodzić o koszulkę, która zawinęła się pod plecami lub źle ułożone prześcieradło, które uciska ciało chorego.
   

 • Zbyt wysoka temperatura – chory narzeka na zbyt wysoką temperaturę

  Odpowiednia wentylacja w łóżku jest utrudniona, kiedy do stabilizacji pozycji chorego używamy dodatkowych koców lub poduszek wkładanych między barierki łóżka a ciało chorego. 

  Dostosuj grubość kołdry do temperatury otoczenia. Jeśli jest ciepło, kołdrę możesz zastąpić kocem w poszwie.

  Zorientuj się czy chory nie potrzebuje mieć odkrytych stóp.
   

 • Zbyt niska temperatura - chory skarży się, że marznie 

  Sprawdź ręką, czy skóra nie jest wychłodzona. Jeśli tak, okryj chorego dodatkowym kocem, załóż skarpetki, możesz użyć termoforu (pamiętając, aby nie poparzyć skóry chorego, który np. nie będzie mógł odsunąć ręki lub nogi od nagrzanego termoforu).
   

 • Uczucie obcości w łóżku i „ szeleszczenia” podkładów lub materaca

  Postaraj się oswoić przestrzeń wokół chorego poprzez zakładanie ulubionego kompletu pościeli, podanie ukochanego jaśka pod głowę, postawienie w najbliższym otoczeniu chorego np. zdjęć bliskich i drobiazgów, które dobrze mu się kojarzą.
   

 • Niewygoda i dolegliwości bólowe spowodowane zbyt długim przebywaniem w jednej pozycji.

  Uwaga! Przebywanie zbyt długo w jednej pozycji może przyczyniać się do powstawania odleżyn.

  Zalecana jest zmiana pozycji co 2-3h. Gdy chory leży np. na prawym boku to zmieniamy na lewy, a potem na plecy. Kolejność nie ma znaczenia. Ważna jest sama zmiana pozycji. W przypadku chorego, z którym nie można się porozumieć, na opiekunach spoczywa obowiązek pilnowania czasu w jakiej pozycji i jak długo. Przeczytaj jak zmienić pozycję chorego w łóżku.
   

 • Wstyd, zachwianie bezpieczeństwa spowodowane nieodpowiednim sposobem pielęgnacji chorego przez opiekuna.

  Pamiętaj, że chory pozostaje takim samym człowiekiem jakim był przed chorobą, ma prawo do zachowania godności. Zapewnij choremu intymne warunki, zawsze uprzedzaj o planowanych czynnościach i ustalaj z chorym ich przebieg. Naucz się podstawowych zasad przy pielęgnacji chorego.
   

 • Dolegliwości natury psychicznej – chory unieruchomiony w łóżku czuje się odizolowany od reszty rodziny, wykluczony ze społeczności oraz pozbawiony swobodnego przemieszczania się.

  Zawsze ze współczuciem argumentuj konieczność przebywania w łóżku, staraj się znaleźć choćby drobny pozytyw danej sytuacji. Szukaj wsparcia.
   

 • Głód lub pragnienie - niemożność samodzielnego zaspokojenia tych potrzeb skutkuje złym nastrojem i jest niebezpieczne.

  Brak odpowiedniej ilości płynów może spowodować odwodnienie organizmu, a długotrwałe niedożywienie komplikacje w procesie zdrowienia lub wręcz pogłębianie choroby. Dowiedz się jakie są główne zasady żywienia chorego.
   

 • Rażące ostre światło z niezasłoniętego okna lub z lampy może być uciążliwe i spowodować chęć opuszczenia łóżka. W przypadku chorego nielogicznego, który zapomina dlaczego leży w łóżku  (np. złamania, zawroty głowy, osłabienie, niedowłady i porażenia), takie działania mogą skończyć się upadkiem i urazem. Zadbaj, by w pokoju chorego były zasłony lub rolety, pozwalające na stłumienie zbyt intensywnego światła. 
   
 • Nieodpowiednie ustawienie łóżka

  Chory, np. po udarze lub porażeniu jednostronnymi ma skłonności do skrętu np. na prawy bok. Jeżeli łóżko będzie obrócone w lewo, chory może mieć trudności z komfortowym funkcjonowaniem (oglądanie telewizji, spożywanie posiłków, patrzenie przez okno). Mogą wystąpić dolegliwości bólowe spowodowane nadciąganiem porażonych mięśni.

  Wspólnie z chorym ustal optymalne ustawienie łóżka, aby zapewnić komfort choremu i tobie.
   

 • Irytacja chorego spowodowana używaniem materaca przeciwodleżynowego z elektryczną pompą.

  Jeżeli praca pompy materaca drażni chorego (chory może domagać się wyłączenia materaca), połóż ręcznik lub koc między pompę zawieszoną na łóżku, a barierki. Zamortyzuje to drgania i wyciszy urządzenie. 

  Pompę materaca należy umieścić w nogach chorego, nigdy przy głowie. 

  Jeśli chory skarży się na twardość materaca (często mówi, że czuje się jakby leżał na kamieniach), prawdopodobnie materac jest zbyt mocno napompowany. Sprawdź na skali mocy pompki, czy ustawienie materaca jest właściwe dla wagi chorego.

contact

Nie znalazłeś pomocnych materiałów?

Pomóż nam rozwijać pomocnik online dla opiekunów osób nieuleczalnie chorych w domach. Napisz do nas i zgłoś temat, którego brakuje.

NAPISZ DO NAS