W opiece nad chorym spełnia on ważną rolę w:

 • Podaży leków wziewnie, tym bardziej, jeśli chory dodatkowo choruje na choroby układu oddechowego, np. astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W związku z postępującą chorobą, chory jest znacznie osłabiony, co utrudnia stosowanie preparatów, które przyjmował do tej pory w postaci dysków, lub inhalatorów proszkowych, które wymagają stosunkowo dużego wysiłku. Rozwiązaniem jest przyjęcie zleconego przez lekarza leku przy pomocy inhalacji nebulizatorem.
 • Nawilżaniu jamy ustnej, szczególnie jeśli chory stosuje często tlenoterapię, która bardzo pomaga, ale również wysusza śluzówkę układu oddechowego.
 • Rozluźnieniu wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym, ułatwiając mu jej odkrztuszenie lub odciągnięcie ssakiem (link do ssaka po opublikowaniu) medycznym przez opiekuna.

INSTRUKCJA UŻYCIA NEBULIZATORA

Przed każdą czynnością bezwzględnie informuj chorego o rodzaju i celu zabiegu oraz dokładnie opisz, w jaki sposób będzie on wykonywany.

 

 • ułóż chorego na wznak z uniesionym wezgłowiem łóżka
 • połącz wąż doprowadzający ze sprężarką
 • umieść płyn (lek, sól fizjologiczną lub roztwór) do głowicy rozpylającej (inaczej dozownika)
 • zależnie od modelu i stanu chorego przymocuj maskę, ustnik lub końcówkę na nos do dozownika
 • załóż aplikator na twarz chorego i włącz urządzenie. Jeśli duszność jest znaczna przytrzymuj je w takiej odległości, aby chory wdychał parę z substancją
 • nebulizację należy wykonać do momentu, aż para przestanie się unosić, średnio ok. 10 minut
 • dbaj, aby zabieg nie sprawiał mu to dyskomfortu

 

Niezależnie od rodzaju czynności, zawsze podchodź do chorego indywidualnie, oceniając na bieżąco jego możliwości i samopoczucie.

Pamiętaj:

 • Nigdy nie rób nebulizacji z olejków eterycznych ani z naparów ziołowych. To składniki, które nie powinny docierać tak głęboko do płuc, jak dociera roztwór nebulizowany. Może to spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli i oskrzelików, podrażnić śluzówkę, a w skrajnym przypadku uduszenie. Inhalacje z olejków eterycznych lub naparów ziołowych możesz wykonać tylko przy pomocy nawilżacza powietrza.

Jeśli w trakcie czynności dolegliwości chorego nasilą się:

 1. Zachowaj spokój

  Przerwij czynności i zachowaj spokój, co zapewni poczucie bezpieczeństwa choremu.

 2. Ustabilizuj stan chorego

  Spróbuj ustabilizować stan chorego: zmień pozycję chorego, podaj zalecane leki, spróbuj zmniejszyć lęk chorego.

 3. Odłóż czynności na później

  Spróbuj wrócić do danej czynności później, np. za kilka godzin.

Pamiętaj, że nie musisz kupować sprzętu medycznego. Na rynku działają wypożyczalnie, zarówno komercyjne (czyli płatne), jak i bezpłatne, działające w ramach różnych programów pomocowych.

contact

Nie znalazłeś pomocnych materiałów?

Pomóż nam rozwijać pomocnik online dla opiekunów osób nieuleczalnie chorych w domach. Napisz do nas i zgłoś temat, którego brakuje.

NAPISZ DO NAS