W opiece nad chorym spełnia on ważną rolę w:
- Podaży leków wziewnie, tym bardziej, jeśli chory dodatkowo choruje na choroby układu oddechowego, np. astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. W związku z postępującą chorobą, chory jest znacznie osłabiony, co utrudnia stosowanie preparatów, które przyjmował do tej pory w postaci dysków, lub inhalatorów proszkowych, które wymagają stosunkowo dużego wysiłku. Rozwiązaniem jest przyjęcie zleconego przez lekarza leku przy pomocy inhalacji nebulizatorem.
- Nawilżaniu jamy ustnej, szczególnie jeśli chory stosuje często tlenoterapię, która bardzo pomaga, ale również wysusza śluzówkę układu oddechowego.
- Rozluźnieniu wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym, ułatwiając mu jej odkrztuszenie lub odciągnięcie ssakiem (link do ssaka po opublikowaniu) medycznym przez opiekuna.
INSTRUKCJA UŻYCIA NEBULIZATORA
Przed każdą czynnością bezwzględnie informuj chorego o rodzaju i celu zabiegu oraz dokładnie opisz, w jaki sposób będzie on wykonywany.
- ułóż chorego na wznak z uniesionym wezgłowiem łóżka
- połącz wąż doprowadzający ze sprężarką
- umieść płyn (lek, sól fizjologiczną lub roztwór) do głowicy rozpylającej (inaczej dozownika)
- zależnie od modelu i stanu chorego przymocuj maskę, ustnik lub końcówkę na nos do dozownika
- załóż aplikator na twarz chorego i włącz urządzenie. Jeśli duszność jest znaczna przytrzymuj je w takiej odległości, aby chory wdychał parę z substancją
- nebulizację należy wykonać do momentu, aż para przestanie się unosić, średnio ok. 10 minut
- dbaj, aby zabieg nie sprawiał mu to dyskomfortu
Niezależnie od rodzaju czynności, zawsze podchodź do chorego indywidualnie, oceniając na bieżąco jego możliwości i samopoczucie.
Pamiętaj:
- Nigdy nie rób nebulizacji z olejków eterycznych ani z naparów ziołowych. To składniki, które nie powinny docierać tak głęboko do płuc, jak dociera roztwór nebulizowany. Może to spowodować gwałtowny skurcz oskrzeli i oskrzelików, podrażnić śluzówkę, a w skrajnym przypadku uduszenie. Inhalacje z olejków eterycznych lub naparów ziołowych możesz wykonać tylko przy pomocy nawilżacza powietrza.
Jeśli w trakcie czynności dolegliwości chorego nasilą się:
-
Zachowaj spokój
Przerwij czynności i zachowaj spokój, co zapewni poczucie bezpieczeństwa choremu.
-
Ustabilizuj stan chorego
Spróbuj ustabilizować stan chorego: zmień pozycję chorego, podaj zalecane leki, spróbuj zmniejszyć lęk chorego.
-
Odłóż czynności na później
Spróbuj wrócić do danej czynności później, np. za kilka godzin.
Pamiętaj, że nie musisz kupować sprzętu medycznego. Na rynku działają wypożyczalnie, zarówno komercyjne (czyli płatne), jak i bezpłatne, działające w ramach różnych programów pomocowych.