Dieta niskoresztkowa (małoresztkowa, bezresztkowa) w chorobie nowotworowej

Dieta bezresztkowa to przede wszystkim dieta łatwostrawna, a więc uboga w błonnik pokarmowy.

Celem diety ubogoresztkowej jest spożywanie produktów, które nie nadwyrężają jelit, czyli są w całości rozkładane przez enzymy trawienne.   
Dietę warto zastosować w przypadku pojawienia się biegunek, będących następstwem chemioterapii, gdyż dieta niskobłonnikowa działa zapierająco i ogranicza częstość wypróżnień, a także wspomaga i przywraca właściwą pracę przewodu pokarmowego.

Kcal
2000 - 3000/dobę
Błonnik pokarmowy
 
10 g/dobę
Tłuszcz
 
50-70 g/dobę
Białko
80-120 g/dobę

Główne zasady diety ubogoresztkowej

  • Konieczne jest ograniczenie spożycia błonnika pokarmowego do 10 g dziennie (wg. norm zdrowy, dorosły człowiek powinien spożywać codziennie 30–40 g tego składnika).
  • Dieta bezresztkowa musi być dietą wysokokaloryczną (dostarczać ok. 2000–3000 kcal na dobę), z uwagi na wysokie straty składników odżywczych, do których dochodzi, np. na skutek przewlekłych biegunek u osób cierpiących na nowotwory jelit. 
  • Zalecane jest, aby była to dieta niskotłuszczowa (50–70 g tłuszczu dziennie) oraz wysokobiałkowa (80–120 g białka na dzień).
  • Dzienna racja pokarmowa powinna być rozłożona na 5, a nawet 6 posiłków (małe porcje, lecz częściej), co zapobiega obciążaniu przewodu pokarmowego.
  • Kasze, makarony czy warzywa powinny być podawane w postaci niemal rozgotowanej, nigdy al dente!
  • Potrawy należy przygotowywać z zastosowaniem technik kulinarnych, takich jak: gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie w pergaminie lub folii bez dodatku tłuszczu, duszenie bez wcześniejszego obsmażania.
  • Koniecznie trzeba wyeliminować smażenie, zwłaszcza na tłuszczu.

Pamiętaj: Jedzenie jest podstawową formą przyjemności dla chorego i bardzo ważnym tematem dla opiekuna, który przez prawidłowe żywienie swojego bliskiego czuje, że dobrze się nim opiekuje. Poznaj podstawowe zasady żywienia chorego.

contact

Nie znalazłeś pomocnych materiałów?

Pomóż nam rozwijać pomocnik online dla opiekunów osób nieuleczalnie chorych w domach. Napisz do nas i zgłoś temat, którego brakuje.

NAPISZ DO NAS