Jeśli chory ma dolegliwości ze strony układu oddechowego
- Odczuwanie nasilonej duszności nie zawsze musi odpowiadać zaawansowaniu choroby. Niekiedy emocje, a szczególnie lęk, mogą wzmagać duszność lub powodować panikę oddechową.
- Ważne jest ustalenie z lekarzem planu leczenia i sposobów radzenia sobie z dolegliwościami, w tym z atakami paniki oddechowej.
- Określone postępowanie lekarza przy dusznościach wynika z analizy mechanizmów narastania tej dolegliwości. Ważne, aby od samego początku opieki szczerze rozmawiać z lekarzem i przekazywać mu wszystkie informacje.
- Poziom nasilenia duszności chory może wskazać na skali duszności. Zapytaj chorego, na jakim poziomie odczuwa duszność.
- Istotna jest świadoma decyzja chorego dotycząca konkretnego planu postępowania przy dusznościach. Chory ma prawo wyboru metody postępowania i może zmienić swoje zdanie.
- Objawy duszności mogą wynikać z powodu osłabienia, wyniszczenia w przebiegu choroby - osłabienia siły mięśniowej, w tym mięśni biorących udział w procesie oddychania. W miarę możliwości, jeśli stan chorego na to pozwala, wykonuj z chorym ćwiczenia oddechowe przy dusznościach.
- Lekarz prowadząc farmakoterapię może zalecić leki przeciwdepresyjne, uspokajające, wyciszające, do stosowania stale lub doraźnie (w chwilach narastania duszności i lęku).
- Cennym uzupełnieniem postępowania farmakologicznego i rehabilitacji oddechowej jest stosowanie technik relaksacyjnych. Technikę indywidualnie dobiera psycholog, w konsultacji z lekarzem prowadzącym.
- Skuteczną pomoc choremu, który cierpi z powodu duszności jest w stanie zapewnić interdyscyplinarny zespół opieki paliatywnej. Jeśli chory kwalifikuje się do opieki paliatywnej, znajdź w swoim rejonie Poradnię medycyny paliatywnej lub hospicjum domowe, gdzie otrzymasz pomoc lekarza, fizjoterapeuty i psychologa.
Najważniejsze zalecenia
- Bądź przygotowany na działanie w razie paniki oddechowej chorego.
- Miej w domu domowy wentylator, podręczny wiatraczek lub, jeśli zaleci lekarz, koncentrator tlenu.
- Pamiętaj, że przy duszności chorego leżącego w łóżku medycznym pomocne będą barierki. Chory łapiąc się za barierki uruchamia mięśnie obręczy barkowej i łatwiej oddycha całą klatką piersiową.
- Naucz się prowadzić z chorym ćwiczenia oddechowe, które często pomagają w opanowaniu duszności.
- Miej zawsze pod ręką schemat podawania leków opracowany przez lekarza.