Zadania opieki paliatywnej
- Niesienie ulgi w cierpieniu osobom chorym na przewlekłe, postępujące, ograniczające życie choroby.
- Wsparcie rodziny i bliskich chorego, budowanie poczucia bezpieczeństwa.
- Profesjonalne leczenie zachowawcze, podwyższające jakość życia człowieka w obliczu nadchodzącej śmierci. Odpowiednio dobrana terapia, pozwala choremu dobrze funkcjonować nawet w zaawansowanym stadium choroby.
- Uświadomienie choremu i jego bliskim, że walka nie została zakończona. Trwa nadal – o komfort życia w chorobie, o każdy dzień, godzinę, minutę jego życia, aż do końca.
Warto wiedzieć:
- Do objęcia chorego opieką paliatywno-hospicyjną wymagana jest kwalifikacja wg. jednostek chorobowych oraz ubezpieczenie zdrowotne.
- Opieką paliatywną są objęci chorzy, ale również jego bliscy, którzy otrzymują wsparcie psychologiczne w trakcie leczenia chorego oraz po jego śmierci.
- Świadczenia w opiece paliatywnej i hospicyjnej mogą być udzielane w warunkach:
• stacjonarnych – w oddziale medycyny paliatywnej lub hospicjum stacjonarnym;
• domowych – pod opieką zespołu hospicjum domowego;
• ambulatoryjnych – w poradni medycyny paliatywnej.Przed podjęciem decyzji o rodzaju opieki paliatywno-hospicyjnej należy uwzględnić stan sprawności chorego, określić jego preferencje dotyczące miejsca opieki oraz ocenić możliwości opiekuńcze bliskich. Większość nieuleczalnie chorych, nawet w ciężkim stanie, pragnie pozostać do końca w swoim domu, w otoczeniu najbliższych.
- Do opieki paliatywno-hospicyjnej (hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe, poradnia medycyny paliatywnej) niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego, specjalistę np. onkologa lub innego lekarza opieki zdrowotnej.
- Opieka paliatywno-hospicyjna jest opieką bezpłatną dla chorych ubezpieczonych.
- W ramach opieki paliatywnej istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu medycznego, tj. łóżko medyczne (rehabilitacyjne), materac przeciwodleżynowy, koncentrator tlenu, balkoniki i sprzęt do przemieszczania chorego.
- Podstawowych informacji na temat wyboru formy opieki oraz wskazania najbliższych placówek powinien udzielić lekarz POZ (lekarz rodzinny) lub lekarz w szpitalu podczas wypisu chorego.
- Wykazy placówek paliatywno-hospicyjnych znajdują się na stronach internetowych właściwych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Opiekę nad chorym można rozpocząć wyłącznie po pisemnym wyrażeniu zgody przez niego lub jego opiekuna prawnego.
- Istotnym warunkiem kwalifikacji do opieki paliatywnej, szczególnie do hospicjum stacjonarnego jest zakończenie leczenia przyczynowego.
- Opieka paliatywna jest wielokrotnie opieką uzupełniającą dla podstawowej opieki, czyli dla lekarza rodzinnego.
- Chory korzystający z opieki długoterminowej domowej dla osób wentylowanych mechanicznie nie może być jednocześnie objęty opieką paliatywno-hospicyjną.
- Chory objęty opieką hospicjum domowego nie może jednocześnie korzystać z pielęgniarskiej opieki długoterminowej.